RNDr. Jiří Tomáš PAYNE
Curriculum Vitae
Jiří Tomáš Payne pochází z Královských Vinohrad v Praze, kde se narodil 7. července 1956. Jeho otec Harry Donald Payne byl amerického původu a kvůli sňatku s Češkou se vzdal amerického občanství, jelikož bylo v té době dvojí občanství vyloučeno bilaterální smlouvou.
Ačkoliv se pokoušel najít uplatnění jako jaderný fyzik přes výslovné varování z úst nejvyšších představitelů Karlovy univerzity, jeho úsilí bylo vždy neúspěšné. V roce 1981 začal pracovat jako programátor a lektor programování. Kvůli dalšímu pronásledování pracoval od roku 1984 jako pečovatel v domově důchodců a od roku 1986 jako topič.Jiří po ukončení základní školy a humanitního gymnasia v Botičské ulici v Praze vystudoval jadernou fyziku na Matematicko-Fyzikální fakultě University Karlovy. Během studia pracoval v Řeži u Prahy jako pomocná vědecká síla v Ústavu jaderné fyziky, kde také vypracoval svou diplomovou práci. Po dokončení studia v roce 1981 a po složení závěrečných zkoušek mu fakulta odmítla vydat diplom kvůli jeho náboženskému vyznání a politickým aktivitám, takže nesměl jako fyzik pracovat. Případ evidovala Amnesty International jako porušování lidských práv v Československu. Promoci měl Jiří na Universitě Karlově až po roce 1989.
Řadu let navštěvoval teologické a filosofické semináře takzvané ‚Patočkovy university‘, které se konaly navzdory pronásledování pravidelně v několika soukromých bytech. Ve vlastním bytě organizoval po dobu několika let kurzy hebrejštiny.
V roce 1988 v průběhu politických demonstrací byl zadržen policií a obviněn z podněcování a organizování demonstrací. Třináctiměsíční trestní stíhání bylo po pádu komunistického režimu zastaveno několik dnů před prosincovou ‚Husákovou amnestií‘. V té době Jiří pracoval také jako zpravodaj VONSu při soudních jednáních a při podpoře stíhaných, podílel se na dalších politických aktivitách.Od roku 1982 do prosince 1989 sledovala StB Jiřího pod krycím jménem Fyzik. V případě spuštění bezpečnostních opatření známých jako ‚akce Norbert, Vlna a Zásah‘ měl být Jiří mezi prvními deportován do koncentračního tábora jako osoba pro komunistický režim ‚zvláště nebezpečná‘.
V prvních demokratických volbách v červnu 1990 byl zvolen do České národní rady jako poslanec Občanského fóra. Stal se místopředsedou zahraničního výboru a podílel se na zpracování několika návrhů ústav, vedl skupinu pro vztahy výkonné a zákonodárné moci.
V ČNR v září 1990 spoluzakládal Meziparlamentní klub demokratické pravice, který se vzepřel levicové orientaci OF,
mezi svými prioritami měl MKDP orientaci naší obranné politiky na NATO. Jiří byl zvolen do jeho vedení. Krátce nato se Jiří stal členem přípravného výboru pro založení ODS a s Václavem Klausem byl spoluzakladatelem ODS.
V roce 1992 byl znovu zvolen do Poslanecké sněmovny Parlamentu za Občanskou demokratickou stranu a stal se předsedou zahraničního výboru. Také v tomto období pokračoval v účasti na formulování české Ústavy v rámci ústavní komise.
V roce 1992 obdržel pozvání do USA a stipendium americké vlády ke studiu v USA zaměřeném na zahraniční politiku.
Působil jako vedoucí stálé delegace do Evropského parlamentu a jako člen delegace do OBSE.
V roce 1996 byl opět zvolen do Poslanecké sněmovny, stal se místopředsedou zahraničního výboru, vedoucím stálé delegace do NATO a byl členem delegace do OBSE. Na ministerstvu obrany působil ve funkci náměstka ministra a řídil sekci zahraničních vztahů, která koordinovala přístupová jednání do NATO.
V roce 1996 připravoval celostátní volební kampaň ODS do Senátu a koordinoval ji.
Znovu byl zvolen do Poslanecké sněmovny v roce 1998 a nadále působil ve funkci místopředsedy zahraničního výboru a vedl stálou delegaci do NATO a působil v delegaci OBSE.
Po skončení poslaneckého mandátu se věnoval správě rodinného majetku. V roce 2004 dostal pozvání od presidenta Václava Klause, aby se stal jeho externím politickým poradcem.
V roce 2007 založil spolu se svou manželkou Janou akciovou společnost Coventina, která na části rodinných pozemků rozvíjí developerský projekt.
V roce 2009 stál u zrodu Strany svobodných občanů a na ustavujícím sněmu byl zvolen jejím místopředsedou.
V září 2017 se stal poslancem Evropského parlamentu, kam kandidoval v r. 2014 za Svobodné – zvolen byl tehdy Petr Mach, který v létě 2017 na svůj post rezignoval (aby se mohl věnovat kampani do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR) a na jeho místo nastoupil z 2. místa kandidátky právě J. Payne. Mandát řádně vykonával do léta 2019 (ve volbách do EP v květnu 2019 už na základě svého osobního rozhodnutí nekandidoval).
Jiří Payne hovoří německy, anglicky a rusky, částečně polsky, z klasických jazyků studoval latinu, řečtinu a hebrejštinu. Zajímá se kromě politiky o teologii, religionistiku, filosofii a psychologii.