15 bodů pro Katalánsko – otevřený dopis
Jiří Payne se v roce 1992 aktivně účastnil vyjednávání o rozdělení Československa. Proto vzniklo 15 bodů, které europoslanec odeslal představitelům katalánské autonomní vlády. Dopis ukazuje, jak se dá pokojně vytvořit nový stát a nahradit ve vyjednávání slzný plyn a obušky dobrou vůlí a rozumem. Už několik dní od odeslání se Jiřímu Paynovi ozvala řada katalánských politiků s prosbou o radu.
CELÉ ZNĚNÍ OTEVŘENÉHO DOPISU ZDE (česky)
Svobodní doufají, že první, co si uvědomí obě strany jednání, je to, že velkorysost při jednání je výhodná. Naopak úzkoprsost poškodí úplně všechny. Vznik nového státu musí proběhnout pokojně (na rozdíl od jugoslávského scénáře), protože dobré vztahy za deset nebo dvacet let jsou prioritní pro obě strany. Dobré vztahy jsou důležitější než ochrana ústavnosti s nasazením mocenských složek.
„Nehodnotím, zda se Katalánci už rozhodli pro samostatnost, či ne. Nehodnotím, zda je to dobře nebo špatně. Věřím, že morální převaha Katalánců je v této chvíli možná důležitější než převaha silových složek. Protože vznik nového státu závisí především na postoji Španělské vlády a také na Evropské unii, ukáže se, zda dokáží jednat bez emocí a racionálně, nebo zda u jejich představitelů zvítězí emoce. Evropské dějiny však ukazují, že ideologie a propaganda je často pro politiky důležitější, než názory a přání občanů,“ vysvětluje europoslanec Jiří Payne.
Iniciativa europoslance Jiřího Payna (Strana svobodných občanů) přichází v době, kdy slavíme 99. výročí vzniku samostatného Československa, které se od habsburského mocnářství oddělilo jednostranně a rozhodně protiústavně.
Více informací najdete zde v tiskové zprávě a v českém znění dopisu Jiřího Payna.
Martin Rumler
tiskový mluvčí Strany svobodných občanů
mluvci@svobodni.cz
773 697 985